Akademia wychowania przedszkolnego

O nas

Publiczne Przedszkole nr 16 ( dawniej Akademia Wychowania Przedszkolnego) rozpoczęła swoją działalność z dniem 01 września 2010 roku. W kameralnym gronie odkrywaliśmy tajemnice wiedzy dzięki paniom wychowawczyniom, które wykonują swój zawód z prawdziwym sercem. Obecnie w naszym przedszkolu funkcjonuje sześć grup przedszkolnych: Motylki, Świetliki,Pszczółki,Ważki,Mróweczki,Biedronki .Pierwsze  kroki stawiają maluszki ze żłobka „Juniorek”, który powstał przy naszym przedszkolu wraz z rozpoczęciem wiosny w 2012 roku. Przedszkole posiada dwa atrakcyjne place zabaw, jeden usytuowany zaraz przy placówce, współfinansowany został ze środków Unii Europejskiej, gdzie z przyjemnością bawią się dzieci młodsze. Drugi plac zabaw mieści się z prawej strony przedszkola, ma powierzchnię ponad 4000 m², gdzie dzieci starsze uwielbiają spędzać czas korzystając ze wszystkich atrakcji, jaki on zapewnia. Plac zabaw posiada górkę, gdzie zimą dzieci jaki nauczyciele, świetnie bawią się podczas zjeżdżania na workach z sianem, lub przyniesionym z domu sprzęcie. Dzięki takiemu terenowi zieleni, możemy organizować wiele ciekawych uroczystości i wspólnie z rodzicami spędzać czas.

Przedszkole jest placówką ogólnodostępną, prowadzoną przez Stowarzyszenie Oświatowo - Edukacyjne "Przyjaciele Nauki na Warmii" LOG-WARM, czynną w godzinach 6.00-18.00. Mieści się ono przy  ul. Jacka Kuronia 2 w Olsztynie. Lokalizacja naszej akademii stwarza okazję do organizowania wędrówek po lesie położonym nad Jeziorem Długim, dzięki czemu razem uczymy się szacunku do przyrody i troski o środowisko. Znane są nam również okolice przedszkola, gdzie często chodzimy na piesze wycieczki. Blisko naszej placówki mieści się Dom Samopomocy „Barka”. Dzięki tak dogodnej lokalizacji, nasze dzieci mają okazję uczestniczyć w festynach organizowanych przez pracowników Domu „Barka”, jak także odwiedzać pensjonariuszy z ciekawymi występami. Dzieci uczą się tolerancji dla osób starszych jaki niepełnosprawnych, jest to dla nich zupełnie naturalne, że są obok nas ludzie potrzebujący opieki i wsparcia. Akademia Wychowania Przedszkolnego może pochwalić, że została laureatem konkursu organizowanego przez Nasz Olsztyniak na Przedszkole Marzeń ( dwa lata z rzędu pierwsze miejsce). Nasz placówka posiada własną kuchnie wyposażoną w nowoczesny sprzęt m.in. piec konwekcyjno parowy dzięki temu nasze posiłki są zdrowe i wartościowe. Pracownicy kuchni sami przygotowują dżemy z owoców sezonowych, pieką ciasta, bułeczki, lepią pierogi, pieką pasztety, robią wspaniałe różnorodne pasty do pieczywa. Budyń jaki kisiel również są przygotowywane samodzielnie z naszych przepisów. Nasi wychowankowie mają możliwość samodzielnego przygotowywania śniadań, dzięki czemu sami podejmują decyzje jakie warzywa i produkty znajdą się na ich kanapkach. Placówka sukcesywnie się rozwija, unowocześnia oraz przeprowadzane są remonty, aby mogła spełniać jak najwyższe standardy.

NASZE GRUPY:

Grupa  „Biedronki”

Biedronki to dzieci 3-letnie. W grupie pracują dwie nauczycielki: pani Aneta i pani Kamila oraz pan Krysia,  która serwuje nam pyszne  obiadki.
Biedronki są  ciekawe świata i interesują się  wszystkim co nas otacza. Poznają przedszkole, nasze Panie i rówieśników, z którymi spotykają się codziennie. Dużo czasu spędzają  na wspólnej zabawie, ale pamiętają również o rozwijaniu umiejętności samoobsługowych. Podczas  zajęć starają się skupić uwagę, żeby poznać wiele ciekawych rzeczy. Uczą się tańczyć, śpiewać, rysować i  malować. Lubią zabawy  na placu zabaw i spacery na świeżym powietrzu. Po całym dniu wypełnionym wrażeniami odpoczywają słuchając muzyki relaksacyjnej i bajek czytanych przez panie nauczycielki.

GRUPA MRÓWECZKI:

Mróweczki już od rana witają i do zabawy zapraszają. Jest nas 25 (15 dziewczynek i 10 chłopców). Z ochotą do przedszkola przychodzimy i dzień dobry wszystkim mówimy. Lubimy się bawić, uczyć, rysować i dobrych manier stosować. Bawimy się i wiedzę zdobywamy co dzień  wraz ze swymi Paniami:Olą i Ewą. Mrówki ład trzymają i zabawki sprzątają. Po ciężkiej pracy czas na relaks przy wspólnej książce odpoczywamy razem. Wszystkich wokół pięknie pozdrawiamy i do naszej grupy zapraszamy. 

 

GRUPA MOTYLKI:

 Grupa „Motylki” to 4-5 latki. Wychowawcą grupy jest mgr Marta Skrzynecka  Grupa liczy 18 dzieci, w tym 10 dziewczynek i 8 chłopców. Większość dzieci już zna się, gdyż wcześniej wspólnie uczęszczała do przedszkola a nowe „Motylki” zostały bardzo szybko zaakceptowane i polubione w nowej grupie. Dzieci chętnie uczęszczają do przedszkola, są pogodne, otwarte, ciekawe i bardzo aktywne podczas zabaw i zajęć.  Motylki bardzo lubią różnego rodzaju gry i zabawy ruchowe, organizowane zarówno w sali przedszkolnej jak i na placu zabaw. Wspólnie chętnie uczą się zasad zgodnego współżycia w grupie. Starają się być samodzielne i koleżeńskie. Z chęcią uczą się nowych wierszyków, piosenek i rymowanek. Bardzo też lubią zabawy ruchowe, dydaktyczne i tematyczne w kącikach zainteresowań. Każdy dzień wypełniony jest radosną zabawą, zajęciami edukacyjnymi, zajęciami dodatkowymi i spacerami, dzięki czemu uśmiech nie znika z dziecięcych twarzy. Edukacja łączy się z zabawą, przez co dzieci zdobywają nowe wiadomości i umiejętności przygotowujące je do kolejnego etapu w ich życiu, jakim będzie szkoła podstawowa.

GRUPA PSZCZÓŁKI:

Cześć! Nasza grupa to grupa 4-latków. Wszyscy bardzo się polubiliśmy. Uwielbiamy razem spędzać czas,śpiewać, tańczyć i budować. Bardzo chętnie bierzemy udział w zajęciach ruchowych i plastycznych. Wszyscy znają nas jako koleżeńskie, pracowite, zaradne i kulturalne "Pszczółki". Nasza sala jest kolorowa i pełna zabawek. Bardzo ją lubimy i czujemy się w niej bezpiecznie. Codziennie stajemy się coraz bardziej samodzielni, potrafimy dzielić się zabawkami i uczymy się pomagać sobie nawzajem. My 
"Pszczółki"najlepiej wiemy, co zdrowe oprócz miodku. Jemy dużo owoców i warzyw, pijemy soki, jemy surówki, sałatki. Jesteśmy zdolnym Rojem, trudno nam będzie rozstać się i odfrunąć w różne strony. 

 

ŚWIETLIKI:

  Pięcio i sześciolatki z naszego przedszkola czyli „Świetliki” działają w tym roku jako mali eksperymentatorzy.  Podczas codziennych zajęć odkrywają świat poprzez obserwację, poszukiwanie i analizowanie oraz samodzielne (lub z niewielką pomocą Pani Małgosi) dochodzenie do rozwiązywania różnych problemów. Ponieważ bardzo chcemy nauczyć się czytać i pięknie pisać codziennie trenujemy w naszych zeszytach grafomotorycznych, oraz słuchamy ciekawych opowiadań które są punktem wyjścia do rozmów na bardzo ważne tematy.Po wytężonej pracy na porannych zajęciach lubimy się pobawić w naszej przytulnej sali lub w ogrodzie, wykorzystując dostępny sprzęt. W ten sposób rozwijamy sprawność fizyczną i rozładowujemy nagromadzoną energię. Często odwiedzamy też rozmaite ciekawe miejsca w naszym mieście, dzięki czemu wiemy jak się w nich zachować, a podczas tych spacerów utrwalamy zasady poruszania się w ruchu drogowym. Lubimy obserwować zmieniającą się przyrodę, dostrzegamy jej piękno i wiemy, że musimy o nią dbać. Czas w przedszkolu spędzamy wesoło z naszą Panią oraz kolegami na pracy i zabawie.